Preskočiť na obsah

Zlatá priadka 2017

Detské divadelné súbory sa na Zlatej priadke v Šali predstavia s najúspešnejšími inscenáciami, ktoré vybrali porotcovia na krajských kolách súťaže detskej dramatickej tvorivosti. Od 22. marca do 21. apríla nimi prešlo 61 súborov, v ktorých účinkovalo približne 1 130 detí, ich vystúpenia sledovalo viac ako 3 000 divákov a tvorivú činnosť hodnotilo 22 odborných porotcov. Na ôsmich krajských prehliadkach sa stretli súbory, v ktorých sa divadlo hrané deťmi už roky realizuje na špičkovej úrovni, spolu s tými, ktoré iba začínajú. Niektoré súbory sa prezentovali autorskými inscenáciami, objavili sa aj tradičné rozprávkové motívy i adaptácie literárnych predlôh. Detskej dramatickej tvorivosti sa deti so svojimi pedagógmi a režisérmi venujú na základných školách i základných umeleckých školách, v centrách voľného času, osvetových strediskách, domoch kultúry i občianskych združeniach.
Podujatím bude žiť celé mesto Šaľa - pred Domom kultúry budú veľkorozmerné pútače pozývajúce na Zlatú priadku, ktoré namaľujú deti. Okrem účinkovania na súťaži sa budú zapájať do rôznych aktivít. Pri otvorení a závere podujatia deti naživo zahrajú festivalovú zvučku, deti budú aj spolumoderovať celý priebeh súťaže a prehliadky, každý deň popoludní sa budú stretávať deti z Fóra Zlatej priadky (žiaci základných škôl v Šali), ktoré tvoria detskú porotu a navrhujú Cenu detskej poroty. Festivalový denník Zlatej priadky Listy detskej Tálie uverejňuje každý deň postrehy a hodnotenia nielen odbornej poroty, ale aj hodnotenia detí z Fóra Zlatej priadky a návštevníkov súťaže a prehliadky.
Na záver vystúpi ako hosť Zlatej priadky Divadelný krúžok ZŠ hrdinu Janka Čmelíka zo Srbska s inscenáciou Deti z Pavlovskej ulice.